Jak vybrat krby a kamnapro nízkoenergetické novostavby

Krb, nebo krbová kamna?

Na první pohled podobná zařízení, která interiér příjemně vytopí a romanticky prosvítí plápolajícím ohněm. Přesto se od sebe liší. Víte v čem?

Krby

Krby představují klasiku ve vytápění. Jejich hlavní předností je možnost napojení na tepelný výměník pro ohřev vody a teplovzdušný rozvod tepla do okolních místností i do vyšších pater. Výstavba krbu je ale technicky i finančně náročnější.

Plynové krby Krby Polách | Uherské Hradiště
Krbová kamna Krby Polách | Uherské Hradiště

Krbová kamna

Krbová kamna vynikají nižší cenou a nenáročnou montáží. Stačí je postavit do místnosti, napojit na komín a můžete zatápět. Na rozdíl od krbu poskytují krbová kamna teplo pouze v místnosti, ve které jsou instalovány.

Při výběru myslete na 5 faktorů

Při pořizování krbů a krbových kamen do nízkoenergetické novostavby proto myslete na:

V moderních domech vsaďte na tepelnou akumulaci

Teplovzdušný krb Krby Polách Uherské Hradiště

01

Ať už se rozhodnete pro krb nebo krbová kamna, do moderního nízkoenergetického domu vždy zvolte akumulační provedení. Akumulační krby a krbová kamna totiž výrazně zvyšují délku sálání tepla. Přestože oheň vyhasne, akumulované teplo ve speciální obložce ještě dlouhé hodiny prohřívá interiér. Kvalitní akumulační krby a krbová kamna uvolňují teplo až 12 hodin po vychladnutí ohniště.
U krbů se akumulační obklad instaluje okolo krbové vložky. Naopak u krbových kamen se akumulační prstence instalují nad ohniště okolo kouřovodu. Akumulační obklad je většinou tvořen z šamotových cihel či tvarových obkladů. Moderní akumulační obklady využívají síť teplovzdušných kanálů, které obklad efektivně prohřívají.

Výhody akumulace: Rozložení výkonu a nižší spotřeba paliva

Běžné krby:

Běžné krby a krbová kamna disponují vysokým výkonem sálavého tepla. Ty ale nejsou vhodné pro moderní nízkoenergetické stavby, protože interiér velmi rychle přetopí. Jakmile ale oheň vyhasne, krb přestane hřát.

Akumulační krby:

Naproti tomu akumulační krby a krbová kamna disponují akumulačním obkladem, který sálavý tepelný výkon rozloží. Část tepla sálavě uvolní do okolí a část akumuluje a pozvolna uvolňuje do interiéru. Díky tomu můžete v akumulačním zařízení topit s mnohem nižší intenzitou. Přikládat stačí jednou za šest až dvanáct hodin. Tím zároveň snížíte spotřebu palivového dřeva.

Zaměřte se na spotřebiče s nízkým výkonem

Akumulační krb Krby Polách | Uherské Hradiště

02

Současné domy jsou stavěny v ultra nízkoenergetické kategorii v energetické třídě A1. Nemovitosti v této kategorii k vytopení ročně spotřebují méně než 40,7 kWh/m2 energie. Nominální výkon teplovzdušného krbu či krbových kamen v ultra nízkoenergetickém rodinném domu by proto neměl překročit 5 kW. Důležitý proto není vysoký výkon, ale právě nízký výkon s dlouhodobou akumulací tepla.

Správná regulace zamezí přehřívání interiéru

Teplovodní krb s výměníkem Krby Polách | Uherské Hradiště

03

Další podmínkou teplovzdušných krbových kamen a krbů do současných novostaveb je možnost regulace tepla. Správnou regulací totiž přizpůsobíte vytápění aktuální situaci, interiér nepřetopíte a naopak teplo díky akumulaci rozložíte do delšího časového úseku.

Nezapomeňte na externí přívod vzduchu

Akumulační krb Krby Polách | Uherské Hradiště

04

Se správnou regulací úzce souvisí dokonalé utěsnění topeniště a externí přívod vzduchu. Akumulační krby a krbová kamna pro nízkoenergetické novostavby totiž nemohou spotřebovávat kyslík z interiéru. Důvodem je samotná konstrukce nemovitostí, která klade vysoké požadavky na izolaci a řízené větrání s rekuperací tepla. Odebírání kyslíku z interiéru by bylo pro obyvatele přímo nebezpečné. Krby a krbová kamna v moderních domech proto využívají centrální přívod vzduchu z exteriéru. Externí přívod vzduchu je řešen buď samostatným průduchem v komínu, nebo jiným vzduchovým vedením.

Roli hraje i správné zasklení

Povrchová úprava krbů Krby Polách Uherské Hradiště

05

Pozornost věnujte také zasklení krbu. Velká zasklená dvířka sice přináší větší výhled na plápolající ohniště, zároveň zvyšují riziko přehřívání interiéru. Trendem v moderních novostavbách jsou menší dvířka, která snižují sálání tepla. Možností je také zasklení z izolačního dvojskla či trojskla.

Neváhejte nás kontaktovat

Schůzku je nutné domluvit předem telefonicky, e-mailem nebo pomocí kontaktního formuláře.

Kontaktní formulář:

Odesláním formuláře souhlasíte se zpracováním osobních údajů.